Promocja z okazji startu lokalizacji na wschodnim wybrzeżu USA: VPS w Ashburn o 50% taniej. Kod nie jest potrzebny — rabat zostanie naliczony przy zamówieniu. Zobacz ceny w Ashburn →VPS godzinowy i VPS do streamingu w Ashburn. Nowe zamówienia do 31 października 2026 r.
5 Gbps gwarantowanego pasma

Serwery dedykowane 5Gbps — tam, gdzie dysk kończy się szybciej niż port

Gwarantowane 5Gbps w jedenastu krajach i wybór maszyny, który decyduje, czy zimne odczyty nadążą za portem, za który płacisz.
Serwery dedykowane X-ZoneServers 5 Gbps kosztują od €519 miesięcznie za gwarantowany port 5 Gbps — liczba konfiguracji bare metal: 7, miesięczny transfer do 1.62 PB, dostępność w 11 krajach UE i USA. Port jest w praktyce nielimitowany: pełną zagwarantowaną prędkość możesz utrzymywać przez całą dobę, bez opłat za przekroczenie i bez dławienia fair use w ramach Twojego poziomu.
€519
cena początkowa miesięcznie
€103.8
za Gbps miesięcznie
7
konfiguracji
1.62 PB
limit transferu miesięcznie
01Przegląd
Większość pytań o pojemność kończy się na porcie. To pytanie nie powinno. Gwarantowane łącze 5Gbps żąda od maszyny 625 MB/s danych co sekundę, tak długo, jak trwa ruch, a ta liczba leży dokładnie w zakresie, w którym podsystem dyskowy zaczyna znaczyć więcej niż karta sieciowa. Jeśli bajty są już w pamięci, każda z siedmiu konfiguracji na tej stronie utrzyma tempo bez wysiłku. Jeśli bajty leżą na dyskach, a żądania przychodzą w przypadkowej kolejności, sześciozatokowa maszyna z SATA SSD i maszyna z dziesięcioma albo dwudziestoma czterema zatokami NVMe zachowują się jak dwa różne produkty. To ta różnica, a nie oznaczenie portu, jest tym, między czym naprawdę tu wybierasz.
02Pojemność

Czego żąda port i kto musi na to odpowiedzieć

Utrzymany na płasko przez miesiąc trzydziestodniowy ten poziom przenosi 1.62 PB. Pojedynczy terabajt przechodzi przez łącze w 26 minut i 40 sekund. W kategoriach streamingu obsługuje 1000 jednoczesnych widzów 1080p po 5 Mbps albo 200 jednoczesnych widzów 4K po 25 Mbps. Czytaj te trzy liczby jako żądania wobec Twojej macierzy, a nie jako nagłówkowe sufity, bo sieciowa strona każdej z nich jest identyczna, a dyskowa nie. Tysiąc widzów to tysiąc niezależnych pozycji odczytu w Twojej bibliotece i o ile popularne tytuły nie siedzą w page cache, większość tych pozycji to seek. Transfer terabajta jest przypadkiem łagodnym: to jeden długi odczyt sekwencyjny, a z odczytami sekwencyjnymi każda macierz tutaj radzi sobie dobrze. Sesje 4K leżą pośrodku, mniej strumieni, ale znacznie większe bloki i zbiór roboczy rosnący szybciej niż pamięć. Uplink dostarcza wszystkie trzy tak samo. Twoje dyski nie.
1.62 PB
Transfer miesięcznie
Stały wolumen przy pełnym wykorzystaniu portu w miesiącu 30-dniowym.
1,000
Widzowie 1080p
Jednoczesne strumienie po 5 Mbps każdy.
200
Widzowie 4K
Jednoczesne strumienie po 25 Mbps każdy.
26 min 40 s
Na terabajt
Rzeczywisty czas przesłania 1 TB z serwera przy pełnej prędkości łącza.
Wyliczenia opierają się na jednostkach dziesiętnych (1 Gbps = 125 MB/s) w miesiącu 30-dniowym, przy 5 Mbps na strumień 1080p i 25 Mbps na strumień 4K. Opisują to, co potrafi przenieść port, a nie gwarancję przepustowości aplikacji: dysk, CPU i druga strona połączenia narzucają własne ograniczenia.
03Konfiguracje

7 konfiguracji przy 5Gbps

Trzy z siedmiu konfiguracji dzielą jeden układ dyskowy: sześć slotów SATA SSD. Dual Xeon E5-2630v3 za €519 daje 16 rdzeni i 32 wątki ze 128GB DDR4-2133. Dual Xeon E5-2690v4 za €539, nasz popularny wybór, daje 28 rdzeni i 56 wątków na tych samych 128GB. Dual Xeon E5-2699v4 za €609 daje 44 rdzenie i 88 wątków z 256GB. Zwróć uwagę, że dodatkowe rdzenie nie kupują dodatkowych zatok. Strona EPYC zmienia geometrię całkowicie. Single EPYC 9254 za €769 z 24 rdzeniami i 48 wątkami oraz Dual EPYC 9254 za €999 z 48 rdzeniami i 96 wątkami mają po dziesięć slotów NVMe wspartych pamięcią DDR5-4800. Dual EPYC 9554 za €1279 ma 24 sloty NVMe i 512GB, a Dual EPYC 9754 za €1839, nasza konfiguracja najwyższa, ma 24 sloty i pełne 1024GB. Wybieraj najpierw po zatokach i pamięci, a po rdzeniach dopiero w drugiej kolejności.

Dual Xeon E5-2630v3

Wariant podstawowy
€519
/miesiąc
16c / 32t @ 2.4GHz128GB DDR4 @ 2133MHz
6x SSD SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
POPULARNY

Dual Xeon E5-2690v4

Popularny wybór
€539
/miesiąc
28c / 56t @ 2.6GHz128GB DDR4 @ 2133MHz
6x SSD SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie

Dual Xeon E5-2699v4

Wysoka wydajność
€609
/miesiąc
44c / 88t @ 2.2GHz256GB DDR4 @ 2133MHz
6x SSD SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie

Single EPYC 9254

Wariant podstawowy
€769
/miesiąc
24c / 48t @ 2.9GHz128GB DDR5 @ 4800MHz
10x NVMe SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie

Dual EPYC 9254

Wysoka wydajność
€999
/miesiąc
48c / 96t @ 2.9GHz256GB DDR5 @ 4800MHz
10x NVMe SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie

Dual EPYC 9554

Najwyższa wydajność
€1279
/miesiąc
128c / 256t @ 3.1GHz512GB DDR5 @ 4800MHz
24x NVMe SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
ULTIMATE

Dual EPYC 9754

Maksymalna wydajność
€1839
/miesiąc
256c / 512t @ 2.3GHz1024GB DDR5 @ 4800MHz
24x NVMe SlotsGwarantowane 5 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
04Zastosowania

Do czego służy serwer 5Gbps

Biblioteki wideo z długim ogonem

Katalog większy niż pamięć zamienia każdy niepopularny tytuł w zimny odczyt, a to właśnie w ogonie żądania rozpraszają się najbardziej. Dziesięć zatok NVMe wchłania to rozproszenie. Sześć zatok SATA zaczyna się za nim ustawiać w kolejce.

Cele kopii zapasowych z częstym odtwarzaniem

Zapis jest sekwencyjny i łatwy. Odtwarzanie nie jest. Kilku klientów pobierających jednocześnie różne archiwa to losowy odczyt z pełną prędkością, a to dokładnie tam liczba zatok i głębokość kolejki decydują o wyniku.

Dystrybucja zasobów w dniu łatki

Nowy build wypycha jeden gorący zbiór roboczy do wszystkich naraz. Albo zmieści się w pamięci i konfiguracja wejściowa spokojnie utrzyma port, albo się nie zmieści i wtedy NVMe jest różnicą między pełną prędkością łącza a płaskowyżem ograniczonym dyskiem.

Publiczne repliki tylko do odczytu

Serwowanie wyników zapytań do otwartego internetu miesza małe odczyty losowe z okazjonalnymi dużymi skanami. Gdy indeks przerośnie cache, ciągła dostawa staje się właściwością układu danych na dyskach, a nie uplinku.
05Cennik

Cena portu i cena jego faktycznego dostarczenia

Wejście to €519 miesięcznie, co daje €103.8 za Gbps gwarantowanego portu. To liczba, od której się zaczyna, ale nie liczba, na podstawie której się decyduje. Jeśli Twój zbiór roboczy mieści się w pamięci konfiguracji wejściowej, €519 kupuje cały poziom i nic się nie marnuje. Jeśli się nie mieści, porównaniem, które naprawdę ma znaczenie, jest €519 wobec €769 za Single EPYC 9254, najtańszą tutejszą konfigurację z zatokami NVMe, bo te €250 zamieniają oznaczenie portu w faktyczną prędkość dostarczania zimnych danych. Wszystko powyżej kupuje rdzenie, pamięć i zatoki, a nie szybsze łącze, bo wszystkie siedem konfiguracji ma to samo zobowiązanie 5Gbps, bez opłat za przekroczenie w ramach poziomu. Planuj więc budżet w dwóch częściach. Najpierw zdecyduj o porcie, bo jest stały i łatwo o nim myśleć. Potem zdecyduj, jaką jego część zamierzasz serwować z dysku, i niech to wyznaczy konfigurację. Kupienie portu dwa razy to kosztowny błąd i nikt go nie zauważa, dopóki ruch nie stanie się prawdziwy.
07Porównanie

Wszystkie poziomy gwarantowanego pasma

Ten sam zakres sprzętu sprzedajemy przy dziewięciu zagwarantowanych prędkościach portu. Porównaj cenę wejściową każdego z nich.
08Pytania

Pytania o serwery dedykowane 5Gbps

Czy sześć dysków SATA SSD naprawdę obsłuży ten poziom?
Sekwencyjnie tak, i to z łatwością. Macierz z sześciu dysków SATA w stripingu czyta duże ciągłe bloki znacznie szybciej, niż wymaga tego prędkość danych na tym poziomie. Trudność stanowi dostęp losowy. Każde urządzenie SATA pracuje z jedną, płytką kolejką poleceń, więc gdy żądania zaczynają przychodzić w przypadkowej kolejności i w małych porcjach, macierz spędza więcej czasu na czekaniu na realizację poleceń niż na przesyłaniu danych. To, czy kiedykolwiek stanie się to widoczne, zależy wyłącznie od tego, jaka część Twojego ruchu jest obsługiwana z pamięci, a jaka z dysków.
Ile RAM-u potrzebuję, żeby dysk przestał mieć znaczenie?
Tyle, żeby pomieścić zbiór roboczy, a nie cały zbiór danych. Page cache trzyma ostatnio odczytane bloki w pamięci, więc bardzo duże archiwum z gorącym obszarem rzędu kilkudziesięciu gigabajtów zachowuje się jak obciążenie rezydujące w pamięci nawet w wejściowej konfiguracji ze 128GB. Zmierz ten gorący obszar przy prawdziwym ruchu, zamiast go szacować, zostaw miejsce na samą aplikację, a potem porównaj wynik z opcjami 128GB, 256GB, 512GB i 1024GB w ofercie. Jeśli gorący obszar przemieszcza się w nieprzewidywalny sposób, współczynnik trafień spada i pracę przejmują dyski w zatokach.
Który układ RAID daje najlepszą przepustowość odczytu?
Odczyty skaluje striping, a striping z mirroringiem daje przepustowość i do tego odbudowę, która nie musi czytać każdego ocalałego dysku. Układy z parzystością czytają doskonale, gdy wzorzec dostępu jest sekwencyjny, ale małe odczyty losowe mocno je spowalniają, a zdegradowana macierz spowalnia je jeszcze bardziej — dokładnie w chwili, gdy potrzebujesz pełnej prędkości. W konfiguracjach NVMe wielu administratorów całkowicie rezygnuje ze sprzętowej parzystości i zostawia redundancję systemowi plików albo aplikacji, bo dyski już od pewnego czasu nie są ograniczeniem.
Dlaczego najtańsza maszyna może nie utrzymać tego poziomu z dysków?
Przelicz prędkość danych na operacje, a wszystko stanie się jasne. Przy średnim rozmiarze obiektu 64 KB to blisko 10 000 odczytów na sekundę, a przy 4 KB ponad 150 000. Sześciozatokowa macierz SATA bez kłopotu dostarcza tyle z cache, a z dysków również bez kłopotu, o ile odczyty są sekwencyjne. Nie potrafi natomiast niezawodnie utrzymać takiego tempa przy zimnych odczytach losowych, gdy jednocześnie trwają zapisy. Maszyna wejściowa nie jest niedowymiarowana, tylko wyspecjalizowana: utrzymuje ten poziom, gdy Twój wzorzec dostępu jej sprzyja.
Czy ustawienia systemu plików i readahead coś tu zmieniają?
Zmieniają więcej, niż większość ludzi się spodziewa. Zbyt mały readahead zostawia kolejki NVMe w połowie puste przy odczytach strumieniowych, więc dyski nigdy nie osiągają prędkości, do której są zdolne. Zbyt duży readahead marnuje pasmo na pobieranie bloków, o które nikt nie prosił, i wyrzuca z cache naprawdę przydatne strony. Dopasuj go do średniego rozmiaru obiektu, rozłóż grupy alokacji systemu plików na całą macierz, żeby zapisy nie skupiały się na jednym urządzeniu, i montuj z opcją noatime, żeby ruch odczytu przestał generować zapisy.
09Lokalizacje

Serwery dedykowane 5 Gbps według lokalizacji

Ten sam sprzęt i gwarantowany port, dostępne w 11 krajach Europy i w USA.

Powiedz nam o wzorcu dostępu, nie tylko o ruchu

Przyślij nam rozmiar zbioru roboczego, średni rozmiar obiektu i profil odczytów, a powiemy Ci, która z siedmiu konfiguracji utrzyma 5Gbps z dysków, a nie tylko z cache. Niestandardowy CPU, pamięć do 1TB DDR5, dyski i system operacyjny wyceniamy na żądanie. Konfiguracje Xeon są zwykle gotowe w ciągu godziny; konfiguracje EPYC mogą potrwać do 14 dni.
Zawsze włączona ochrona DDoS 1 Tbps (L3/L4)Xeon dostarczany w ok. 1 godzinę, EPYC do 14 dniBez opłaty instalacyjnej