1 Gbps gwarantowanego pasma
Serwery dedykowane 1Gbps: od czego zacząć i w którą stronę rosnąć
Siedem konfiguracji bare metal od €209 miesięcznie, a przed Tobą wciąż osiem ścieżek rozbudowy. Ta strona pomaga ustalić, której z nich naprawdę będziesz potrzebować.
Serwery dedykowane X-ZoneServers 1 Gbps kosztują od €209 miesięcznie za gwarantowany port 1 Gbps — liczba konfiguracji bare metal: 7, miesięczny transfer do 324 TB, dostępność w 11 krajach UE i USA. Port jest w praktyce nielimitowany: pełną zagwarantowaną prędkość możesz utrzymywać przez całą dobę, bez opłat za przekroczenie i bez dławienia fair use w ramach Twojego poziomu.
€209
cena początkowa miesięcznie
€209
za Gbps miesięcznie
7
konfiguracji
324 TB
limit transferu miesięcznie
01Przegląd
Większość osób, które tu trafiają, nigdy nie prowadziła własnej maszyny i nie potrafi jeszcze powiedzieć, o co będzie ją prosić za rok. To nie jest problem, który trzeba rozwiązać przed złożeniem zamówienia. To normalny stan pierwszego serwera i dokładnie dlatego istnieje poziom wejściowy. Liczy się to, żebyś opuścił tę stronę wiedząc, które pomiary wykonać po uruchomieniu maszyny, bo drabina nad Tobą to nie jedna droga z dziewięcioma znacznikami. Ona się rozgałęzia. Jedni klienci rosną liczbą osób oglądających jednocześnie. Inni rosną samą masą bajtów wypychanych z zimnego magazynu. Jeszcze inni rosną liczbą oddzielnych połączeń, które maszyna trzyma otwarte w danej chwili. Są też tacy, którzy rosną wyłącznie tym, ile pracy procesora kosztuje pojedyncze żądanie, a to w ogóle nie jest kwestia sieci. Te cztery przypadki to różne choroby o różnych lekach, a odróżnienie ich jest kwestią pomiarów, nie intuicji. Potraktuj ten tekst jako diagnostykę. Opiszemy, jak każdy rodzaj wzrostu wygląda od środka, wskażemy, dokąd każdy prowadzi, i powiemy uczciwie, że dla większości czytelników odpowiedź po dwunastu miesiącach pomiarów brzmi: nic się nie ruszyło, a rozsądnie jest zostać na miejscu.
02Pojemność
Co naprawdę daje 125 MB/s
Port gigabitowy przenosi 125 MB/s. Utrzymany przez cały trzydziestodniowy miesiąc daje to 324 TB gwarantowanego transferu, przypisanego Twojej maszynie, a nie pożyczanego ze wspólnej puli, bez opłat za przekroczenie w ramach poziomu. Postawione przed publicznością 125 MB/s obsługuje mniej więcej 200 jednoczesnych strumieni 1080p po 5 Mbps każdy albo 40 równoległych strumieni 4K po 25 Mbps. Pojedynczy terabajt opuszcza maszynę w 2 godziny i 13 minut, jeśli nic innego nie walczy o łącze. Te trzy liczby warto zapisać na kartce i powiesić nad biurkiem, bo to punkty odniesienia, do których będziesz się później porównywać. Sensowne pytanie nie brzmi, czy 324 TB to dużo. Brzmi ono: do którego z trzech sufitów zbliżysz się pierwszy. Serwis, który obsługuje 200 widzów naraz i nigdy nie dotyka 324 TB, uderza w sufit współbieżności. Cel kopii zapasowych, który wypycha 150 TB w nocnych oknach i w dzień nie obsługuje nikogo, uderza w sufit wolumenu. Maszyna, która nie zbliża się do żadnego z nich, ale ma procesory przyklejone do pełnego obciążenia, nie uderza w żaden i żadna zmiana prędkości portu jej nie pomoże. Ten sam port, te same 324 TB, trzy zupełnie różne sytuacje. To rozróżnienie jest całą treścią tej strony.
324 TB
Transfer miesięcznie
Stały wolumen przy pełnym wykorzystaniu portu w miesiącu 30-dniowym.
200
Widzowie 1080p
Jednoczesne strumienie po 5 Mbps każdy.
40
Widzowie 4K
Jednoczesne strumienie po 25 Mbps każdy.
2 h 13 min
Na terabajt
Rzeczywisty czas przesłania 1 TB z serwera przy pełnej prędkości łącza.
Wyliczenia opierają się na jednostkach dziesiętnych (1 Gbps = 125 MB/s) w miesiącu 30-dniowym, przy 5 Mbps na strumień 1080p i 25 Mbps na strumień 4K. Opisują to, co potrafi przenieść port, a nie gwarancję przepustowości aplikacji: dysk, CPU i druga strona połączenia narzucają własne ograniczenia.
03Konfiguracje
7 konfiguracji przy 1Gbps
Oferta zaczyna się od Dual Xeon E5-2630v3 za €209: 16 rdzeni i 32 wątki przy 2.4GHz, 128GB DDR4 i sześć slotów SSD. Dual Xeon E5-2690v4 za €229 to najczęściej wybierana konfiguracja, a powód widać w rozstrzale: 28 rdzeni i 56 wątków przy 2.6GHz za dwadzieścia euro więcej. Dual Xeon E5-2699v4 za €299 podnosi to do 44 rdzeni i 88 wątków przy 2.2GHz z 256GB DDR4. Potem zmienia się platforma. Single EPYC 9254 za €449 daje 24 rdzenie i 48 wątków przy 2.9GHz, pamięć DDR5 i dyski NVMe, standardowo 2 x 1TB, w miejsce SATA SSD. Dual EPYC 9254 za €679 podwaja to do 48 rdzeni i 96 wątków z 256GB. Dual EPYC 9554 za €959 osiąga 128 rdzeni i 256 wątków przy 3.1GHz z 512GB DDR5 i 24 slotami NVMe, a Dual EPYC 9754 za €1519 to najwyższa konfiguracja na tym poziomie: 256 rdzeni i 512 wątków przy 2.3GHz z pełnym 1TB DDR5. Czytaj tę drabinę jako odpowiedź konkretnie na wzrost mocy obliczeniowej. Jeśli drgnął właśnie Twój czwarty pomiar, wspinasz się po tej liście, a port zostaje dokładnie tam, gdzie jest. CPU, pamięć do 1TB DDR5, dyski, poziom pasma i system operacyjny można dostosować, a wszystko spoza tych siedmiu konfiguracji wyceniamy na żądanie.
Dual Xeon E5-2630v3
Wariant podstawowy
€209
/miesiąc
16c / 32t @ 2.4GHz128GB DDR4 @ 2133MHz
6x SSD SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
POPULARNY
Dual Xeon E5-2690v4
Popularny wybór
€229
/miesiąc
28c / 56t @ 2.6GHz128GB DDR4 @ 2133MHz
6x SSD SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
Dual Xeon E5-2699v4
Wysoka wydajność
€299
/miesiąc
44c / 88t @ 2.2GHz256GB DDR4 @ 2133MHz
6x SSD SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
Single EPYC 9254
Wariant podstawowy
€449
/miesiąc
24c / 48t @ 2.9GHz128GB DDR5 @ 4800MHz
10x NVMe SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
Dual EPYC 9254
Wysoka wydajność
€679
/miesiąc
48c / 96t @ 2.9GHz256GB DDR5 @ 4800MHz
10x NVMe SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
Dual EPYC 9554
Najwyższa wydajność
€959
/miesiąc
128c / 256t @ 3.1GHz512GB DDR5 @ 4800MHz
24x NVMe SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
ULTIMATE
Dual EPYC 9754
Maksymalna wydajność
€1519
/miesiąc
256c / 512t @ 2.3GHz1024GB DDR5 @ 4800MHz
24x NVMe SlotsGwarantowane 1 Gb/s
Nielimitowany transfer W cenie
04Zastosowania
Do czego służy serwer 1Gbps
Pierwsza produkcyjna strona lub aplikacja
Ruch rzędu kilkuset jednoczesnych użytkowników, baza danych, środowisko uruchomieniowe aplikacji i cache — wszystko na jednej maszynie. Zwykle pierwszy krok po odejściu z hostingu współdzielonego i obciążenie, które najpewniej zostanie tu latami, nie potrzebując niczego szybszego.
Serwery gier i małe platformy społecznościowe
Tutaj opóźnienia liczą się bardziej niż surowa przepustowość. Bare metal za zawsze włączoną ochroną DDoS 1 Tbps (L3/L4) eliminuje jedną z rzeczy, które najczęściej rujnują serwer społeczności: ataki wolumetryczne.
Agenty buildów, runnery CI i przetwarzanie wsadowe
Praca ograniczona mocą obliczeniową, która ledwie dotyka sieci. 44-rdzeniowy Xeon albo 256-wątkowy EPYC na tym poziomie kosztuje znacznie mniej niż ten sam krzem wyżej na drabinie, bo nie płacisz za port, którego nigdy nie zapełnisz.
Nocne okna kopii zapasowych
Nocne okna transferu, kiedy nikt nie patrzy, a liczy się tylko suma. 12-godzinne nocne okno przenosi przy pełnej prędkości łącza około 162 TB miesięcznie, a 1 TB dociera w 2 godziny 13 minut, co z zapasem wystarcza dla większości małych i średnich harmonogramów replikacji.
05Cennik
Cztery kierunki wzrostu i jak rozpoznać swój
Wzrost liczby jednoczesnych widzów objawia się rosnącym szczytem przy płaskiej sumie. Miesięczny transfer prawie się nie rusza, ale godzina szczytu robi się coraz bardziej zatłoczona i zbliża do granicy 200 strumieni albo 40 strumieni. Ten kierunek prowadzi prosto w górę drabiny portów, szczebel po szczeblu, i jest najczęstszym powodem, dla którego ktokolwiek opuszcza poziom wejściowy. Wzrost liczby bajtów serwowanych z zimnego magazynu ma odwrotny kształt. Szczyty zostają tam, gdzie były, ale suma miesięczna stale rośnie w miarę powiększania się biblioteki i ciągłych żądań o starsze materiały. Temu przypadkowi wcześniej kończy się miesiąc niż port i trwa to aż do chwili, w której ograniczeniem stają się dyski maszyny, a nie łącze, co jest już terenem strony 5Gbps i tam jest porządnie omówione. Wzrost liczby jednoczesnych sesji to ten, który się ukrywa. Ani szczytowe pasmo, ani miesięczny wolumen nie muszą drgnąć, podczas gdy liczba trzymanych otwartych połączeń po cichu się podwaja, a objaw przychodzi jako timeouty i odrzucone połączenia, nie jako zapchane łącze. Ta ścieżka prowadzi bardzo wysoko, do strony 50Gbps, która traktuje liczbę sesji jako daną wejściową do doboru rozmiaru. Wzrost mocy obliczeniowej na maszynę jest czwarty i jako jedyny nic nie zmienia w Twoim porcie. Load average rośnie, czasy odpowiedzi się wydłużają, wykres sieci pozostaje płaski. Odpowiedzią jest większa maszyna na tym samym poziomie, a jest ich sześć powyżej wersji wejściowej za €209, kończąc na 256 rdzeniach i 1TB DDR5 za €1519. To ruch wewnątrz strony, którą czytasz, a nie ruch poza nią. Mierz wszystkie cztery. Większość czytelników odkryje po roku, że nie ruszył się dokładnie żaden z nich, a pozostanie tutaj jest decyzją słuszną, a nie tchórzliwą.
07Porównanie
Wszystkie poziomy gwarantowanego pasma
Ten sam zakres sprzętu sprzedajemy przy dziewięciu zagwarantowanych prędkościach portu. Porównaj cenę wejściową każdego z nich.
08Pytania
Pytania o serwery dedykowane 1Gbps
Moja godzina szczytu sięga 90 MB/s ze 125 dostępnych. To powód do zmiany czy do dalszych pomiarów?
Do dalszych pomiarów, ale zacznij je datować. Przy 90 MB/s wykorzystujesz około 72 procent portu w najbardziej ruchliwym momencie, co jest komfortowe, a nie alarmujące, a pojedynczy odczyt nic nie mówi o kierunku. Zapisuj dzienny szczyt i datę jego wystąpienia przez dziewięćdziesiąt dni, a potem sprawdź, czy linia przez te punkty jest płaska, czy rośnie. Płaska linia na 90 MB/s potrafi tam stać latami. Linia, która przez kwartał wspięła się z 60 do 90, dokłada około 30 MB/s co trzy miesiące, co przenosi ją powyżej 125 w ciągu kolejnych dwóch kwartałów, i to jest moment, w którym krok wyżej powinien być już zamówiony, a nie dopiero rozważany.
Co częściej powoduje wymianę pierwszego serwera dedykowanego: zapchany gigabit czy przyklejony do sufitu procesor?
Procesor, i to z dużą przewagą, a warto o tym wiedzieć przed zakupem. Zapełnienie gigabitu oznacza utrzymanie 200 jednoczesnych widzów 1080p albo przesłanie 324 TB w miesiącu, a większość pierwszych serwerów nigdy nie zbliża się do żadnej z tych liczb. Wyczerpanie rdzeni jest przy tym zupełnie zwyczajne: jedna obciążona baza danych, jeden wzorzec zapytań bez indeksu, jedno zadanie transkodowania, które miało być okazjonalne. Praktyczny wniosek jest taki, że lekarstwem jest zwykle większa maszyna na tym samym porcie, a jest ich sześć powyżej wersji wejściowej za €209, a nie inny poziom pasma.
Wykres sieci jest płaski, dobrze poniżej 125 MB/s, a usługa i tak działa wolno. Co to oznacza?
Że port nie jest Twoim problemem i że żaden poziom na tej drabinie tego nie naprawi. Płaski wykres sieci pod obciążeniem to najczystszy sygnał, jaki dostaniesz, że ograniczenie siedzi w maszynie: nasycenie procesora, opóźnienia dysku, presja na pamięć albo blokada gdzieś w aplikacji. Sprawdź najpierw load average względem liczby rdzeni, potem czasy obsługi dysku, potem pamięć. Jeśli odpowiedzią jest moc obliczeniowa, ruch prowadzi w górę listy maszyn na tym samym porcie 1Gbps, od 16 rdzeni za €209 do 256 rdzeni za €1519, a decyzja o paśmie zostaje dokładnie tam, gdzie była.
Jak długo maszyna wejściowa zwykle służy, zanim któryś z tych pomiarów faktycznie drgnie?
Dłużej, niż większość ludzi zakłada przy zamówieniu. Poziom wejściowy istnieje właśnie dlatego, że pierwszy rok nowej usługi to rok, w którym nikt nie przewidzi jej kształtu, a 324 TB miesięcznie przy 200 jednoczesnych widzach 1080p to bardzo dużo zapasu do wykorzystania. Uczciwe założenie planistyczne brzmi: wyrośniesz z procesora wcześniej niż z portu, a możliwe, że z żadnego z nich nie wyrośniesz. Zamawiaj pod to, co potrafisz zmierzyć dzisiaj, trzymaj dziewięćdziesiąt dni szczytów i pozwól, żeby o zmianie zdecydowały dowody, a nie katalog.
Czego właściwie dowodzi rok płaskich pomiarów na wejściowym gigabicie?
Że pozostanie tutaj jest decyzją, a nie przeoczeniem, co warto powiedzieć wprost, bo to wynik, którego nikt nie planuje. Dwanaście miesięcy szczytów, które się nie ruszyły, przy suficie 125 MB/s, jest pozytywnym dowodem, że Twoja usługa jest stabilna w wymiarze, który mierzy ta drabina. Nie dowodzi to, że maszyna jest właściwa, tylko że port jest. Oceń więc konfigurację osobno, względem load average i opóźnień dysku. Przejrzyj szczyty ponownie po każdym starcie, każdej publikacji w mediach i każdym nowym regionie, bo to są zdarzenia, które ruszają linię wtedy, gdy zwykły wzrost tego nie robi.
Czy gwarantowany port 1Gbps oznacza to samo co serwer 1Gbps bez limitu transferu?
W praktyce tak — z mocniejszą gwarancją. Typowa oferta „unmetered” współdzieli port i dławi ruch w ramach polityki fair use; nasz 1 Gbps to zagwarantowana prędkość, którą możesz utrzymywać 24/7. Miesięczny sufit 324 TB to po prostu 1 Gbps utrzymywany przez cały miesiąc, a w ramach poziomu nie ma opłat za przekroczenie.
Zacznij tutaj i mierz od pierwszego dnia
Wybierz maszynę w dowolnym z naszych jedenastu krajów (konfiguracje Xeon są zwykle gotowe w ciągu godziny, konfiguracje EPYC mogą potrwać do 14 dni) i zacznij zapisywać szczyty od pierwszego dnia. Rozliczenie miesięczne i wsparcie prowadzone przez operatora: czat na żywo, zgłoszenia i e-mail. Porozmawiaj z nami, jeśli chcesz konfigurację spoza tych siedmiu.
Zawsze włączona ochrona DDoS 1 Tbps (L3/L4)Xeon dostarczany w ok. 1 godzinę, EPYC do 14 dniBez opłaty instalacyjnej